A nyár végén még vannak olyan kertek, ahol még szépen terem a paradicsom, paprika, vagy éppen az utolsó vetésű babot szüretelik. Fister Judit, a Fister Gazdabolt vezetője szerint ilyenkor a két legfontosabb teendő a talaj szerkezetének javítása a megfelelő trágyákkal, valamint az őszi záró permetezés a gyümölcsfákon, termő bokrokon, és az örökzöldeken.

Trágyázzunk és permetezzünk!

Az őszi alaptrágyázáskor a foszfor és kálium túlsúlyos műtrágyák használata mellett különösen fontos a talaj szerkezetét javító szerves csirke-, vagy marha trágya kijuttatása is.. A zöldségfélék közül a paprika, paradicsom, a kabakosok, káposztafélék ezt különösen igénylik. A gyümölcsfák tövébe nagyságtól függően egy-két kilót, a bokrokéba fél kilót kell tenni. A szerves trágya a gyepnek is jót tesz, mert sokkal szebben áttelel ”- emelte ki szakértő.

Már most érdemes védekezni a gyümölcsfákon áttelelő rovarok ellen. Az őszi lemosó permetként alkalmazott réztartalmú gombaölőket egészítsük ki olajtartalmúakkal. Az atkák, pajzstetvek, vértetvek ellen pedig érdemes egyéb rovarölőszert is használni. A „kezelés” hatásfoka sokkal jobb, ha lombhullás felénél bő lével, „lemosásszerűen”végezzük el.

A kártevők még most is aktívak. A puszpángilonca idén is többször is kárt tett a bukszusban. A biológiai rovarölő permetszer alkalmazása után a fiatal lárvák nem eszik tovább a hajtásokat, így két-öt napon belül elpusztulnak.

A hordó legyen acélból!

A szeptember vége a kert rendbetétele mellett a szüretek ideje is. Vannak olyan helyek, ahol még bőven tartanak a munkálatok, de arra is akad példa, ahol már a must is megforrt. Fister Judit kiemelte, ilyenkor a gazdák a borhoz kénezőket, derítőket, a cefréhez élesztőket és pektinbontókat visznek, de nagy az igény a különféle borászati kellékek például fokolók, mérőhengerek, üvegdemizsonok, kannák, valamint a műanyag-és acéltartályok iránt is.

„A rozsdamentes acéltartályokkal időt és energiát spórolhatunk meg. Méretük harminctól ezer literig  terjedhet. Az egyik legfontosabb előnyük, hogy könnyen tisztán lehet őket tartani. Egyszerűen csak sima mosogatószerrel vagy folyékony szappanos vízzel mossuk ki a tartályokat, majd alaposan öblítsük ki. Még dörzsi szivacs sem kell hozzá! Ebben az esetben nem szabad, sőt kifejezetten tilos a fahordóknál alkalmazott lúgos és savas hordómosókat használni.”

Másik előnyük, hogy könnyen mozdíthatóak, ezért akár a garázsban is lehet őket tárolni. Az acélhordóban tartott bor tetejére élelmezési parafinolajt kell önteni, amire rá kell tenni a merülő fedelet. A legvégén a tartályt a porfogó külső fedéllel zárjuk le.

Az acéltartályban nemcsak tárolni, hanem mustot forralni is lehet. Ebben az esetben nincsen szükség a belső merülő fedélre. A külső fedelet gumihevederrel rögzítjük. Erre kell rárakni a megfelelő méretű kotyogót, amely meggátolja, hogy keletkezett széndioxid helyére mikrobákkal fertőzött levegő jusson. Fontos, hogy a tartályt csak kétharmad részéig szabad megtölteni, mert különben az erjedő must kiforr a hordóból. Kisebb mennyiségű mustnál bátran lehet üvegballont vagy demizsont használni.